Tuesday, April 5, 2011

HaSil PemBelaJaRan

RangKa PenGaJaraN

MaF'ul BiH





MaF'ul muTlaK



MaF'ul LiajLiH



MaF'ul FiH



MaF'ul Ma'Ah




RanCanGan PenGaJaraN HaRiaN

Tarikh  : 1 Mac 2011
Hari     : Selasa
Kelas   : 3 Baiduri
Bilangan Pelajar : 32 orang
Mata pelajaran : Nahu
Tajuk               : Maf’ul Bih.

Langkah/masa
Kandungan
Aktiviti
Alat Bantuan Mengajar
Set Induksi
Guru meminta para pelajar menyebut apa yang ditunjuk oleh guru.
Pelajar menyebut apa yang ditunjuk oleh guru.
Gambar binatang dan buah-buahan yang bermula dengan huruf M.
Sesi pengajaran
- Guru menjelaskan tajuk dengan aktiviti yang telah dilakukan pelajar.
- Guru memberitahu tajuk pengajaran.
- Guru menerangkan maksud Maf’ulum Bih dan hukum-hukumnya serta cara mengi’rabkan ayat.
- Guru meminta pelajar memberi contoh selain daripada yang terdapat dalam gambar.
- Guru meminta setiap pelajar membina 5 ayat lengkap.
- Pelajar diminta menggaris ayat yang menunjukkan Maf’ulm Bih.
- Gambar rajah.
- Buku Teks
- Papan Hitam
- Kertas
- Pen
Refleksi
-Pelajar dapat mengetahui apa itu Maf”ulum Bih dan mengetahui hukum-hukumnya.
- pelajar dapat mengenali tempat Maf”ulum Bih dan cara mengi’rabkan ayat tersebut.
- Pelajar dapat mempelajari cara bina ayat dengan betul.

RanCangaN PengAjaRaN HaRiaN

Tarikh  : 2 Mac 2011
Hari     : Rabu
Kelas   : 3 Baiduri
Bilangan Pelajar : 32 orang
Mata pelajaran : Nahu
Tajuk               : Maf’ul Mutlak.

Langkah/masa
Kandungan
Aktiviti
Alat Bantuan Mengajar
Set Induksi
Guru meminta para pelajar mengeluarkan sehelai kertas dan pen,serta menyuruh pelajar membina 3 ayat jumlah mufidah.
Pelajar membina 3 ayat jumlah mufidah.
- Kertas
- Pen
Sesi pengajaran
- Guru menjelaskan tajuk dengan aktiviti yang telah dilakukan pelajar.
- Guru memberitahu tajuk pengajaran.
- Guru menerangkan maksud Maf’ul Mutlak dan hukum-hukumnya serta cara mengi’rabkan ayat.
- Guru meminta pelajar membaca contoh yang terdapat dalam buku teks.
- Guru meminta beberapa orang pelajar menulis ayat lengkap di papan hitam.
- Pelajar diminta menggaris ayat yang menunjukkan Maf’ul Mutlak.
- Buku Teks
- Papan Hitam
- Kertas
- Pen
Refleksi
-Pelajar dapat mengetahui apa itu Maf”ul Mutlak dan mengetahui hukum-hukumnya.
- pelajar dapat mengenali tempat Maf”ul Mutlak dan cara mengi’rabkan ayat tersebut.
- Pelajar dapat mempelajari cara bina ayat dengan betul.

RanCanGaN PenGajaRaN HaRiaN

Tarikh  : 3 Mac 2011
Hari     : Khamis
Kelas   : 3 Baiduri
Bilangan Pelajar : 32 orang
Mata pelajaran : Nahu
Tajuk               : Maf’ul Liajlih.

Langkah/masa
Kandungan
Aktiviti
Alat Bantuan Mengajar
Set Induksi
Guru menyoal beberapa orang pelajar mengenai tajuk Maf’ul Bih.
Pelajar menjawab dengan lancar dan betul.
-Mikrofon
Sesi pengajaran
- Guru mengkaitkan tajuk Maf’ul Bih dengan tajuk yang akan dipelajari.
- Guru memberitahu tajuk pengajaran.
- Guru menerangkan maksud Maf’ul Liajlih dan hukum-hukumnya serta cara mengi’rabkan ayat.
- Guru meminta pelajar membaca contoh yang terdapat dalam buku teks.
- Guru meminta beberapa orang pelajar menulis ayat lengkap di papan hitam.
- Pelajar diminta menggaris ayat yang menunjukkan Maf’ul Liajlih.
- Buku Teks
- Papan Hitam
- Kertas
- Pen
Refleksi
-Pelajar dapat mengetahui apa itu Maf”ul Liajlih dan mengetahui hukum-hukumnya.
- pelajar dapat mengenali tempat Maf”ul Liajlih dan cara mengi’rabkan ayat tersebut.
- Pelajar dapat mempelajari cara bina ayat dengan betul.

RancaGaN PenGajaRaN HaRiaN

Tarikh  : 7 Mac 2011
Hari     : Isnin
Kelas   : 3 Baiduri
Bilangan Pelajar : 32 orang
Mata pelajaran : Nahu
Tajuk               : Maf’ul Fih.

Langkah/masa
Kandungan
Aktiviti
Alat Bantuan Mengajar
Set Induksi
Guru menyuruh pelajar menonton dan menghayati video yang dipaparkan.
Pelajar menonton sambil menghayati apa yang dipaparkan di dalam video tersebut.
-video
Sesi pengajaran
- Guru mengkaitkan video dengan tajuk yang akan dipelajari.
- Guru memberitahu tajuk pengajaran.
- Guru menerangkan maksud Maf’ul Fih dan jenis-jenis Maf’ul Fih serta cara mengi’rabkan ayat.
- Guru meminta pelajar menyebut nama-nama tempat dan masa yang disebut dalam video tersebut
- Guru meminta beberapa orang pelajar menulis ayat lengkap di papan hitam.
- Pelajar diminta menggaris ayat yang menunjukkan Maf’ul Fih.
- Buku Teks
- Papan Hitam
- Kertas
- Pen
Refleksi
-Pelajar dapat mengetahui apa itu Maf”ul Fih dan mengetahui jenis-jenisnya.
- pelajar dapat mengenali tempat Maf”ul Fih dan cara mengi’rabkan ayat tersebut.
- Pelajar dapat mempelajari cara bina ayat dengan betul.

RanCangaN PenGaJaraN HaRiaN

Tarikh  : 8 Mac 2011
Hari     : Selasa
Kelas   : 3 Baiduri
Bilangan Pelajar : 32 orang
Mata pelajaran : Nahu
Tajuk               : Maf’ul Ma’ah.

Langkah/masa
Kandungan
Aktiviti
Alat Bantuan Mengajar
Set Induksi
Guru meminta pelajar menyebut apa yang telah dipelajari dalam bab Maf’ulat.
Pelajar menyebut dengan penuh yakin dan bersemangat.
Sesi pengajaran
- Guru mengkaitkan apa yang dipelajari sebelum ini dengan tajuk yang akan dipelajari.
- Guru memberitahu tajuk pengajaran.
- Guru menerangkan maksud Maf’ul Ma’ah dan menerangkan beberapa contoh I’rab.
- Guru meminta pelajar memberi contoh selain daripada ayat yang terdapat dalam buku.
-Guru membahagikan pelajar dalam kumpulan.
- Pelajar diminta melakar peta minda mengenai tajuk yang telah dipelajari dalam kumpulan.

- Buku Teks
- Papan Hitam
- Kertas
- Pen
Refleksi
-Pelajar dapat mengetahui apa itu Maf”ul Ma’ah dan dapat membezakan ayat Maf’ul ma’ah dengan Maf’ul-maf’ul yang lain.
- Pelajar dapat mempelajari cara bina ayat dengan betul.

SoaLan ObjeKtiF


SoaLan SubjeKtiF



SumBer RujuKaN

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...